Vertikální žaluzie

Kvalitní německý systém Decomatic. Žaluzie nepřeberného množství
variant a barev. Ideální pro zaclonění větších ploch, díky novým
materiálům nejen v komerčních prostorech, ale i v domácnostech.

Vertikální žaluzie patří mezi tradiční, oblíbené a vysoce funkční systémy zastínění. Jedná se o žaluzie, mezi jejichž hlavní přednosti patří schopnost zaclonit velké plochy, možnost plynulé regulace světla natáčením lamel, tvarová přizpůsobivost a také široká nabídka barev a materiálů.

Společnost Maron CZ vyrábí vertikální žaluzie z komponentů systému Decomatic. Díky mnohaletým zkušenostem, vyškoleným pracovníkům a kvalitním dílům jsme schopni dodávat žaluzie vertikální s mnohem delší životností a větším komfortem ovládání než jsou uživatelé běžně zvyklí.

Systém Decomatic se navíc vyznačuje bezkonkurenční variabilitou, takže se dokáže přizpůsobit téměř jakémukoli tvaru prosklené plochy, ať již svislé, vodorovné, šikmé, lomené nebo zaoblené (viz. přehled jednotlivých typů).

Popis vertikálních žaluzií

Žaluzie vertikální se velmi zjednodušeně řečeno skládá z vodící lišty a samotných stínících lamel. Elegantní vodící lišta žaluzie z lakovaného hliníku je upevněna pomocí odpružených západek do stropu, případně do stěny s využitím vynášecích konzolí. Lišta v sobě ukrývá řadu funkčních prvků, zejména hřídel, po které se posouvají a natáčejí jednotlivé držáky lamel. Dokonale přesné překrytí lamel v celé šířce žaluzie je zaručeno propojením držáků kovovými distančními pásky, které se vyrábějí pro každou žaluzii zvlášť s přesností na desetinu milimetru. Oproti běžně používaným plastovým distancím je takto zajištěna naprostá přesnost, hladký chod a mnohonásobná životnost.

Údržba vertikálních žaluzií

Vertikální žaluzie jsou v podstatě bezúdržbovým zařízením. Lamely se čistí podle materiálu vlhkým hadrem nebo suchou cestou vysavačem, při větším znečištění Vám rádi zajistíme odborné specializované čištění. Jakékoli opravy či úpravy svěřte prosím vždy odborníkům, předejdete zbytečným komplikacím.

Lamely pro vertikální žaluzie

Lamely můžete vybírat z obsáhlého katalogu, ve kterém najdete materiály různých dekorů, hustot tkaní, barev a odstínů, propustností světla, stupňů hořlavosti či tlumení hluku atd. Velmi moderní začínají být například lamely z dřevěných tkanin, které mají zcela osobitý vzhled a naprosto bourají vžitou představu o vertikálních žaluziích.
Šířku lamel můžete zvolit ze tří základních variant - 127, 89 nebo 63 mm. Každá lamela je nahoře opatřena závěsným mechanismem, pomocí kterého je připojena k posuvnému držáku, dole je potom vytvořena kapsa na závaží. Jednotlivá závaží jsou propojena distančním řetízkem kvůli zamezení nechtěnému pohybu lamel např. v průvanu. Nejčastěji používané materiály na lamely jsou polyester, bavlna, skelné vlákno, PVC a již zmíněná dřevěná tkanina. Každý materiál má své specifické přednosti i vzhled - rádi Vám pomůžeme s výběrem.

Ovládání vertikálních žaluzií

Lamely je možno shrnovat k jedné či druhé straně, do obou stran jako oponu nebo na střed. Žaluzie vertikální se ovládají jednoduše, hladce a bezporuchově. Jedinou zásadou, kterou je třeba dodržovat, je natočit lamely žaluzie do kolmé polohy dříve, než je začneme shrnovat. Základním způsobem ovládání je kombinace řetízku a provázku (řetízek pro natáčení lamel, provázek pro jejich posun). Volitelně je možné ovládací provázek zatížit stylovým těžítkem.
Jinou variantou manuálního ovládání je tyčka. Stále častěji se uplatňuje komfortní elektromotorické ovládání žaluzie (podrobněji viz samostatný oddíl dále).


Rovné vertikální žaluzie

 

Základním modelem vertikální žaluzie Maron je rovný typ. Je ideální pro zastínění rovných svislých ploch. Maximální šířka 7 m, maximální plocha 35 m², maximální výška je limitována nosností držáku lamely - 10 kg (dosud nejdelší lamely realizované firmou Maron byly 9 m).

Ovládání provázkem a řetízkem, tyčkou nebo elektromotorem 12V s tlačítkem nebo dálkovým ovladačem. Shrnování lamel k jedné straně, opona nebo na střed.


Obloukové vertikální žaluzie – svislý oblouk

Ideální řešení pro oblouková okna a výklenky, kde oblouk probíhá ve vertikální, tedy svislé rovině. Díky patentované ohýbačce profilů Decomatic a promyšlenému řešení pružné hřídele nezná žaluzie Maron problém. Vodící lišta ideálně přilne k zaoblenému stropu a lamely upevněné na kardanových závěsech přirozeně splývají dolů, přičemž jejich natáčení je díky planetové převodovce zcela hladké. Shrnování lamel bývá standardně na střed, pokud nebrání parapet, podlaha či jiná překážka delším středovým lamelám v pohybu, může být i do stran. Ovládání provázkem a řetízkem nebo elektromotorem. Maximální délka lišty 5,6 m, maximální výška 5 m, minimální poloměr oblouku 500 mm.


Obloukové vertikální žaluzie – vodorovný oblouk

Další z překvapivých podob vertikální žaluzie umožňuje zastínit prosklené plochy do oblouku, okna v kulatých místnostech, nebo si jen tak designově pohrát. Unikátní možnost zakružování profilů i výroba nepravidelných oblouků, to vše v rekordně krátkých dodacích termínech. Zaměření těchto výrobků je poměrně složité, proto je raději přenechejte našim zkušeným odborníkům. Shrnování lamel ke straně, opona nebo na střed, ovládání provázkem a řetízkem, či moderně motoricky. Maximální délka lišty 5,5 m, maximální výška 5 m, minimální poloměr se liší v závislosti na použité šíři lamely (550 mm pro lamelu 63, 650 mm pro lamelu 89 a 900 mm pro lamelu 127).


Zdvojené vertikální žaluzie (plafond)

Velmi praktickou variantou provedení vertikální žaluzie Maron je tzv. plafond. Základní odlišností od běžného typu je použití nikoli jedné, ale dvou vodících lišt, které jsou umístěny naproti sobě. Mezi nimi jsou na odpružených závěsech vypnuty lamely, které se mohou posouvat i natáčet. Plafond lze použít pro zastínění svislých ploch (zamezí jakémukoli nechtěnému pohybu lamel), ale jeho hlavním uplatněním je zaclonění a plynulá regulace světla vodorovných nebo šikmých prosklených ploch (světlíky apod.). Ovládání provázkem a řetízkem nebo 2-motorovým systémem s elektronickou synchronizací motorů.

Maximální rozměry pro vertikální použití: délka lišt 4 m, délka lamel 5 m, plocha do 20 m². Maximální rozměry pro horizontální (stropní) použití: délka lišt 4,5 m, délka lamel 2 m, plocha do 9 m².


Šikmé vertikální žaluzie (slope)

Systém Decomatic si snadno poradí s šikmými stropy a výklenky, a to až do úhlu sklonu 55°. Řešením jsou speciální kardanové závěsy lamel a vysoká kvalita všech komponentů. Ovládání provázkem a řetízkem, pro rozměrnější šikminy a větší úhly sklonu se výrobek osazuje planetovou převodovkou 4:1. Komfortní variantou je samozřejmě elektromotor. Napojením dvou šikmin nebo šikminy (slope) a rovné žaluzie se elegantně zastíní plocha s lomenými tvary. Maximální šířka 7 m, maximální výška 5 m.


Elektrické ovládání vertikálních žaluzií

Základem systému elektrické žaluzie je elegantní elektromotorek 230V, který je integrován za nebo před horní lištou na libovolné straně lišty. Ovládání je možné vypínačem na zdi, větší mobilitu poskytuje radiový jednokanálový nebo vícekanálový dálkový ovladač Somfy, který ve spolupráci s příslušným počtem přijímačů dokáže zajistit nezávislé řízení jedné nebo většího počtu elektrických vertikálních žaluzií.

Zdvojené provedení plafond je ovládáno dvojicí motorů (na každé liště jeden), které jsou elektronicky synchronizovány.

Pro složitější projekty nabízí systém Decomatic různé varianty slučování žaluzií do skupin, jejich napojení na pult centrálního řízení atd. Odborný technik společnosti Maron CZ Vám rád zodpoví všechny dotazy a navrhne nejlepší řešení zapojení pro Vaši konkrétní situaci.

Ke stažení

Technický manuál pro vertikální žaluziepdf2,3 MB

Technický manuál pro vertikální žaluzie

Prohlédněte si Vertikální žaluzie

  • RD Líšnice - japonské stěny a vertikální žaluzie
  • Jak se staví sen - Praha 6
  • Praha - Petrovice
  • RD Praha 4 Háje
  • Metropolitní universita Praha