Horizontální žaluzie

Oslovuje Vás klasický vzhled hliníkových lamel a možnost citlivé regulace světla?
Řešením je horizontální žaluzie pro Vaše standardní i atypické okno.

Horizontální hliníkové žaluzie patří bezpochyby mezi nejrozšířenější druhy zastínění. Pro žaluzie mluví příznivá pořizovací cena, dlouhá životnost, snadná obsluha a regulace průchodu světla do interiéru. Nevýhodou žaluzie jsou poněkud horší tepelně-izolační vlastnosti. Lamely žaluzie vyrobené z hliníku se na slunci rozehřívají a část tepla předávají do interiéru sáláním.

Klasické horizontální žaluzie v posledních letech doplňují i žaluzie vyznačující se luxusním designem, netradičními materiály nebo možností řešit atypické tvary oken (viz. přehled níže).

Společnost Maron CZ nabízí horizontální žaluzie všech typů v nejvyšší kvalitě a široké paletě barev. Samozřejmostí je odborné poradenství, profesionální zaměření, vysoká kvalita komponentů i dílenského zpracování, pečlivá montáž a záruční i pozáruční servis žaluzií.

Popis interiérových horizontálních žaluzií

Veškeré horizontální žaluzie mají společné základní schéma - horní lišta různých tvarů s integrovaným shrnovacím a naklápěcím mechanismem, horizontálně umístěné lamely, ovládací prvek a spodní zátěžová lišta. Horní a spodní lišty žaluzie jsou nabízeny v šesti základních barvách (bílá, hnědá, kaštan, pinie, slonová kost, stříbrná). Na přání i libovolný odstín stupnice RAL pro dokonalé přizpůsobení žaluzie jakékoli barvě okenního rámu. Žaluzie se většinou doplňují o boční vedení perlonem, díky kterému je zamezeno nežádoucímu pohybu lamel žaluzie při průvanu nebo vyklopení okna.

Lamely pro horizontální žaluzie

Interiérové žaluzie se vyrábějí ve čtyřech základních šířkách - 16, 25, 35 a 50 mm. Nejběžnější šířka žaluzie je 25 mm. Pro tuto šířku žaluzie také existuje největší nabídka barevných odstínů. Lamely 16 mm se dobře hodí na okna malých rozměrů, naopak žaluzie s lamelami 35 nebo 50 mm jsou určeny pro zastínění velkých ploch a výklenků. Oblíbenou variantou lamely 25 mm je tzv. celostínící provedení, kdy otvory pro navíjecí pásek a vodící perlon jsou umístěny mimo osu. Žaluzie díky tomu při uzavření vytvoří dokonale stínící plochu bez viditelných otvorů.

Nabídka barev obsahuje desítky odstínů včetně věrných imitací dřeva. Díky tomu je možné sladit žaluzie s jakýmkoli interiérem. Stále větší popularitu získávají žaluzie s lamelami vyrobenými z přírodního materiálu - zejména dřevo a bambus. Více informací o těchto materiálech naleznete v samostatné sekci sortimentu nazvané přírodní materiály.

Ovládání horizontálních žaluzií

V závislosti na typu žaluzie jsou k dispozici různé varianty ovládání - kombinace provázku pro shrnování a tyčky pro naklápění lamel, kuličkový řetízek, nekonečná šňůra nebo elektromotor.

Údržba horizontálních žaluzií

Interiérové žaluzie jsou nenáročné na údržbu. Ta spočívá v podstatě v čištění lamel žaluzie od prachu. Nejjednodušší způsob je uzavření lamel do krajní polohy a očištění pomocí hadru nebo vysavače s nástavcem. Totéž po přetočení lamel žaluzie do druhé krajní polohy. Jinou péči horizontální žaluzie nevyžadují.


Vnitřní interiérové horizontální žaluzie

Velmi praktický a variabilní typ vnitřní žaluzie, který umožňuje zaclonit téměř všechny typy oken a výklenků jak v soukromých, tak v komerčních objektech. Horní lišta horizontální žaluzie je řešena formou ohýbaného "U" profilu o průřezu 25 x 19 mm, v kterém je ukryta hřídel a naklápěcí mechanismus lamel. Ovládání vnitřní horizontální žaluzie je zajištěno kombinací provázku (shrnování lamel) a plastové tyčky (naklápění), přičemž lišta je vybavena brzdou pro aretaci lamel v jakékoli pozici. Horní lišta se upevňuje čelně nebo stropně pomocí otočných držáků.

Varianty lamel: 16 mm, 25 mm a 25 mm celostínící. Pomocí tohoto typu žaluzie lze řešit i zastínění šikmých a lomených oken. Klasické horizontální žaluzie mohou být doplněny o boční vedení. Minimální šířka 25 cm, maximální šířka 240 cm, maximální výška 250 cm, maximální garantovaná plocha 2,5 m².


ISO žaluzie, neboli žaluzie do plastových oken (žaluzie do eurooken)

Horizontální žaluzie nazývané souhrnně ISO byly vyvinuty jako reakce na masové rozšíření a oblibu nových typů oken, ať již do plastových oken nebo dřevěných. Bylo potřeba vyvinout žaluzii, která by v interiéru nepůsobila rušivě, ale naopak s oknem maximálně splynula, samozřejmě při zachování stoprocentní funkčnosti a snadné ovladatelnosti.

Charakteristické rysy ISO žaluzií jsou: horní profil ukrývající shrnovací a naklápěcí mechanismus funguje zároveň jako estetická krycí lišta splývající s rámem okna, ovládání je zajištěno prostřednictvím kuličkového řetízku s kombinací shrnovací i naklápěcí funkce, samotné stínící lamely nejsou předsazeny před okno, ale jsou zasazeny těsně ke sklu do prostoru mezi zasklívacími lištami, takže celý výrobek ani při bočním pohledu nijak neruší a nevyčnívá. Nabídka lamel obsahuje desítky barev včetně 7 odstínů imitace dřeva. Profily se vyrábějí v 6 základních barvách: bílá (RAL 9010), stříbrná (RAL 9006), slonová kost (RAL 1015), pinie (RAL 1002), kaštanová (RAL 8004) a hnědá (RAL 8014), na přání klienta je nalakujeme do jakéhokoli odstínu RAL. Varianty atypických provedení pro lomená a šikmá okna.

Rodina ISO žaluzií obsahuje několik typů, od ekonomického provedení IH, kde profily jsou vyrobeny z lakovaného válcovaného plechu, až po top model IL Plus se špičkovým designem, luxusními profily z extrudovaného hliníku a možností kombinované imitace dřeva lamel i profilů. Rádi bychom Vás pozvali do naší vzorkové prodejny, kde si můžete všechny typy prohlédnout a vyzkoušet.


Široké interiérové žaluzie s lamelou 50 mm

Moderní horizontální žaluzie s lamelou širokou 50 mm zajišťují vysoký stupeň zastínění pro stavební otvory velkých rozměrů. Pro své mnohostranné využití se často používají pro privátní bydlení, ale také hypermarkety, komerční a reprezentativní budovy, výrobní haly apod. Tento typ moderní žaluzie je možné alternativně použít také pro venkovní zastínění, proto se při jeho výrobě počítá se zvýšenými nároky na trvanlivost a odolnost.

Nosným základem lamelové žaluzie je horní profil (za studena válcovaný U-profil 40 x 40 mm), který je povrchově upraven pozinkem nebo práškově lakován dle vzorníku RAL. Lamely jsou vyrobeny z velmi pevné a pružné slitiny hliníku, která výborně odolává všem vnějším vlivům včetně poryvů větru a jiného mechanického namáhání. Lamely jsou opatřeny speciálním UV odolným lakem v několika barevných odstínech dle vzorníku Maron CZ. Lamelová žaluzie je standardně vybavena bočním vedením - ocelovým lankem v ochranném silonovém obalu. Na přání je možné výrobek dodat včetně krycí a dekorační hliníkové galerie v jakékoli barvě RAL.

Standardně je moderní lamelová žaluzie ovládána prostřednictvím nekonečné šňůry o průměru 4,5 mm. Ta umožňuje rychlé a snadné naklápění i shrnování lamel u výrobků běžných rozměrů. Pro rozměrnější a těžší žaluzie doporučujeme elegantní a odolnou ovládací kliku. Stále větší oblibu nachází moderní ovládání elektromotorem 230V, které mnohonásobně zvyšuje uživatelský komfort, ale také umožňuje spojit více žaluzií do skupin, napojit je na centrální ovládání, bezpečnostní systém atd.


Meziskelní interiérové žaluzie

Meziokenní žaluzie byly dříve velice rozšířené, zejména díky rozebíratelným "panelákovým" oknům. Nyní jsou poněkud na ústupu z důvodu nahrazování rozebíratelných oken novými typy oken s izolačním dvojsklem. Meziskelní žaluzie jsou vzhledově velice podobné interiérovým horizontálním žaluziím, rovněž mají horní lištu tvaru "U" 25 x 19 mm, ale žaluzie je v tomto případě umístěna v meziskelním prostoru a ovládací provázek i tyčka opatřená pružným spojovacím dílem jsou vyvedeny do interiéru připraveným otvorem skrz křídlo okna. Díky svému umístění je meziskelní žaluzie velmi účinná v izolaci tepla, bezpečně krytá před poškozením a zcela nenáročná na údržbu.

Lamely meziokenní žaluzie jsou široké 16 mm, 25 mm a 25 mm a celostínící. Dodáváme desítky odstínů meziskelních žaluzií, včetně imitace dřeva, s možností bočního vedení perlonem a s možností výroby atypických tvarů pro šikmá a lomená okna. Minimální šířka 18 cm, maximální šířka 240 cm, maximální výška 250 cm, maximální garantovaná plocha 2,5 m².


Velkoplošné interiérové žaluzie monokomando

Špičková kvalita komponentů, pohodlné a snadné ovládání, perfektní design a bezchybná funkčnost i v nadstandardních rozměrech - to jsou žaluzie monokomando. V moderní architektuře nacházejí stále častěji uplatnění francouzská okna a jiné velkoryse prosklené plochy. Proto vznikla poptávka po horizontální žaluzii, která by dokázala tyto velké plochy plnohodnotně zastínit a vzhledově by odpovídala očekáváním dnešní náročné klientely.

Žaluzie monokomando je ovládaná nekonečným řetízkem, který slouží jak pro naklápění tak pro shrnování lamel. Tento typ žaluzie je standardně vybaven planetovou převodovkou, takže ovládání je překvapivě lehké pro všechny rozměry. Hliníkové lamely se vyrábějí v šíři 16 a 25 mm, v mnoha barevných odstínech včetně k nerozeznání věrných imitací dřeva. Montáž je variabilní čelně i stropně, pro zpevnění je vhodné výrobek doplnit bočním vedením. Elegantní design skvěle doplňuje klasické i moderní interiéry.